Kriptopara nasıl alınır ve nereden alınır?

Kripto para nedir? Kripto paralar nasıl alınır ve nasıl satılır?

BinanceTR Kripto Para Borsası
Türkiye'nin yasal tek kripto para borsası BINANCETR

Bugünkü yazımızda son yıllarda üzerine yoğun bir rağbet ve yatırımın olduğu kripto paralar ile ilgili kripto para nedir? kripto para nasıl alınır? kripto para nasıl satılır? sorularına cevap arayacağız.

Kripto paralara son yıllarda, özellikle de son dönemde yoğun bir ilgi var. Bu yoğun ilginin başını elbette Bitcoin (BTC) çekiyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve çok muhtemelen de milyonlarca insanın al-sat işlemleri yaptığı kripto paralardan kazanç sağlaması, henüz internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun kripto para borsası hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması sebebiyle tam olarak anlaşılabilmiş değildir. 

Kripto para borsası terimine henüz yabancı olanlar, konu hakkında fazla bilgi sahibi olmayanlar ise doğal olarak Kripto para nedir? Kripto paralar nasıl alınır ve nasıl satılır sorularına cevap arıyorlar. 

Bu içeriği paylaşmamızın nedeni bu sorulara cevap verebilmek ve kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmanıza katkıda bulunmaktır.

Öyleyse haydi başlayalım. 

Kripto Para Nedir?

Kripto para son derece karmaşık kod sistemleriyle şifrelenen, kriptografik protokollerin kullanıldığı bir çeşit dijital para birimidir.

Kripto paranın geçmişi 1980'lere dayansa da, kendisinin 2008 yılında tarih sahnesine çıkması kripto para deyince aklımıza ilk gelen Bitcoin ile gerçekleşmiştir. ''Merkeziyetsiz kripto para'' kavramı ilk olarak Bitcoin ile olmuştur.

Bitcoin ile ilgili tüm teknik detaylar  white paper dökümanıyla 31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto imzasıyla yayınlanmıştır. 

Kim olduğu ya da kimler olabileceği hakkında ortaya bir çok iddia atılmış olsa da Satoshi Nakamoto'nun günümüzde de halen kim olduğu bilinmemektedir.

Kripto para ve geleneksel para arasındaki fark

Kripto para birimleri, geleneksel bankacılık ve ödeme sitemlerinden çok yönden farklı özelliklere sahiptir. 
  • Kripto para merkeziyetsizdir. Herhangi bir kişi, ülke, lider ya da güç tarafından yönetilememektedir. 
  • Hiçbir merkezi güç ya da otorite tarafından kontrol edilemez. Bu yüzden kripto paralara yazılım dışı müdahale söz konusu değildir. 
  • Spekülatif ya da manipülatif eylemlerde bulunulamaz.
  • Geleneksel finans siteminde insanlar birbirlerine para gönderebilmek için ya da ödeme yapabilmek için aracı kurumlara (banka vs.) ihtiyaç duyarlarken, kripto para birimleriyle transfer yaparken aracı kurumlara ihtiyaç yoktur.  Para doğrudan dijital cüzdanlara arasında aktarılır. Bu işlemler Blockchain adı verilen bir teknolojiden faydalanır.

Kripto para nasıl alınır?

Kripto para almak için bilinen en yaygın yöntem kriptopara borsalarını kullanmaktır. 

Türk lirası yatırarak karşılığında kripto para alabileceğiniz gibi, kripto paralar arası al-sat işlemleri de yapabilirsiniz.

Alım satım platformlarının yanı sıra, kripto parası olan arkadaşlarınızdan ya da tanıdıklarınızdan da kendi cüzdanınıza transfer yapılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Bir kripto para borsası sitesine üye olarak da kripto para cüzdanına sahip olmuş olursunuz.

Bir diğer kripto para kazanma yollarından biri de kripto para madenciliği yapmaktır. Bunun için güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyacınız var. Donanımınız karmaşık matematiksel işlemleri çözerek kriptolu şifreleri çözer ve karşılığında bir miktar kripto para ile ödüllendirilirsiniz. 

Kripto para nereden alınır?

Tüm dünyada genel olarak kripto para işlemleri kripto para alım ve satımı yapılabilen kripto para borsalarında gerçekleştirilmektedir. 

Bu borsalardan birine kayıt olarak Türk Lirası veya kripto para yatırarak alım satım yapmaya başlayabilirsiniz. 

Kripto para alacağınız ya da kripto para işlemleri yapacağınız platformu seçerken dikkate almanız gerek bazı kriterler olmalı. Bunlar; güvenilirlik, işlem ücretleri, işlem hacmi, sunulan çiftler ve Türk Lirasına dönüştürebilme seçenekleridir.

Türkiye'de yasal olarak faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance TR'den ücretsiz hesap açabilir ve işlem komisyonlarının % 10'unu geri alabilirsiniz. 
Başka hiçbir yerde bulamayacağınız site takipçilerimize özel yüzde 20'lik komisyon geri ödemesi avantajının en büyük oranı olan % 50'sini sizinle paylaşıyoruz. BinanceTR üye olmak için

BinanceTR
İşlem kesintilerinden geri ödeme almak isterseniz referansımla üye olabilirsiniz.

Bazı platformlar büyük kurumlara ve yatırımcılara avantajlı özellikler sunarken, BINANCETR gibi dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsası bireysel kullanıcılar için de platformunu avantajlı hale getiriyor. 

BinanceTR referans siztemiyle, hem referanslara hem de referans belirterek üye olanlara işlem ücreti kesintilerinin bir kısmını geri ödüyor. Bu işlem yaparken, kesilen işlem ücretlerinizin bir kısmının size iade edileceği anlamına geliyor. 

Dilerseniz bu konuyla ilgili BinanceTR'nin ayrıntılı açıklamasını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Binance TR Referans Programı Nedir?

Binance TR Referans Programı; arkadaşlarınızı Binance TR’ye davet ederek pasif gelir elde edebileceğiniz bir programdır. Size özel oluşturulan referans linkiniz ile Binance TR’ye kayıt olan arkadaşlarınız Binance TR’de her işlem yaptığında, siz de pasif gelir kazanırsınız

Adım Adım referans programının nasıl çalıştığını öğrenelim.

  1. Üç arkadaşınız var: Ali, Ayşe ve Mehmet. Binance TR referans linkiniz ile Binance TR’ye kayıt oldular.

  2. Varsayılan olarak, arkadaşlarınızın ödediği komisyonlardan %20 referans bonusu alırsınız. Ali komisyon giderlerine 1 BNB harcadıysa 0,2 BNB alırsınız. Ayşe, komisyon giderlerine 0.05 BTC öderse, 0.01 BTC kazanırsınız.

  3. Dilerseniz aldığınız % 20 referans bonusundan bazılarını arkadaşlarınızla paylaşmayı seçebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz: (Bağlantılarda sizinle paylaştığım seçenek)
  • Sen %10 alırsın, Ali %10 alır. Ali işlem ücretlerinde 1 BNB harcadı ve 0.2 BNB kazandınız. Bu durumda, her biriniz 0.1 BNB alırsınız (Sizlere sunduğum davet linki, sizin için en karlı olan bu seçeneği kapsamaktadır. Programın izin verdiği maksimum oran olan % 50'yi sizinle paylaşıyorum. Üye olduğunuzda da referansım olarak sizinle maksimum oranı paylaştığımı doğrulayabileceksiniz.)
  • Sen %15 alırsın, Ayşe %5 alır. Ayşe işlem ücretlerinde 0.05 BTC harcadı ve siz 0.01 BTC kazandınız. Bu durumda Ayşe 0.0025 BTC alırken, siz 0,0075 BTC alırsınız. (Bu seçenekte referansınız komisyon geri ödemesinin % 75'ini kendisine alır, % 25'ini sizinle paylaşır)
  • Sen %20 alırsın, Mehmet %0 alır. Mehmet komisyon ücretleri olarak 0.2 ETH harcadı ve siz bunun %20 ‘si olan 0.04 ETH kazanırsınız. (Bu seçenekle yapılan davetlerde ise, sizi davet eden referal komisyon geri ödemesinin % 100'ünü kendisine alır ve sizinle hiç paylaşmaz. Yani tamamını kendisine alır.)

BinanceTR resmi internet sitesini google'da arayarak kendiniz de üyelik açabilirsiniz sevgili okurlar, ancak bireysel açılan üyeliklerde yapacağınız işlemlerden hiçbir işlem ücreti geri ödemesi alamayacağınızı hatırlatmak isterim. 

Referans linkim üzerinden üye olmak, işlem kesintilerinizin geri ödenebilecek maksimum orandaki tutarının hesanınıza aktarılmasını sağlayacaktır.

BinanceTR üye olmak için davet linkim: www.trbinance.com

İlginiz ve okuduğunuz için teşekkür ederim. 


Yorumlar

Popüler yayınlar

HTML Metin Biçimlendirme Etiketleri

HTML hr Etiketi

HTML em Etiketi

HTML pre Etiketi

CSS justify-content Özelliği

HTML table Etiketi

CSS align-items özelliği

CSS flex-basis Özelliği

HTML menu Etiketi

CSS content Özelliği